Türk çete liderini elektronik kelepçedeki böcek ele verdi

Daltonlar çetesinin lideri Barış Boyun’un da aralarında bulunduğu 18 kişinin İtalya’nın Viterbo şehrinde yakalanmasıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.

ELEKTRONİK KELEPÇESİNE DİNLEME CİHAZI YERLEŞTİRİLMİŞ

Sabah’tan Ümit Erkan Demircan’ın haberine göre Sarallar’a ait alüminyum fabrikasına bombalı saldırı düzenlemeye hazırlandığı sırada İtalya’nın Viterbo şehrinde yakalanan “Dalton kardeşler” çetesinin lideri Barış Boyun’un, tüm Avrupa’yı kontrol edebildiği büyük bir suç ağı kurduğu elektronik kelepçesine yerleştirilen dinleme cihazıyla ortaya çıktı.

TELEFONLARININ DİNLENMESİNİ ENGELLEMİŞ

İddiaya göre ev hapsinde tutulan Boyun, polisin kendisini dinleyeceğinden emindi. Bu nedenle dinlemelere takılmamak için Endonezya’da özel bir yazılım hazırlattı ve Türkiye’deki üyeleriyle bu uygulama aracılığıyla görüşmeye başladı.

Bu yazılım sayesinde Boyun’un telefonları dinlenemiyordu, o yüzden görüşmelerde çok rahat konuşuyordu. Fakat, kelepçedeki dinleme cihazıyla her şey kayıt altına alındı. Polis, bu sayede Daltonlar çetesinin tüm örgüt içi yapılanmasından bilgi sahibi oldu.

Polis bu dinlemelerde Boyun’un İtalya’da örgüt üyeleriyle olan temasını çetenin tek İtalyan üyesi olan Giorgio Meschini üzerinden sağladığını belirledi. Meschini, örgütün silah ve para dağıtımından sorumluydu ve dikkat çekmemek için annesinin aracını ve telefonunu kullanıyordu. Meschini ve ailesi takibe alındı.

“KIRMIZI BAŞLIKLI KIZI GÖRECEKSİNİZ”

Örgütün, Avrupa’daki silah kaçakçılığını organize ettiği teknik takip sonucu ortaya çıktı. Bir telefon görüşmesinde Meschini’yi arayan örgüt üyelerinin “Silah geldi Glock 10 mm, kurşun geçirmez yeleği de deliyor” dediği bunun üzerine yola çıkan Meschini’nin Adriyatik otoyolunda beklemede olan Türk plakalı bir arabayı kastederek, takasın yapılacağı yer olan koyu renkli çantayla ilgili yol arkadaşlarına “Devam edin Kırmızı Başlıklı Kız’ı göreceksiniz” dediği belirlendi.

Ekim 2023’te çete üyelerinden ele geçirilen Glock marka silah üzerinde yapılan incelemede ise korkunç bir detay ortaya çıktı.

KURŞUN GEÇİRMEZ YELEKLERİ BİLE DELEN SİLAHLAR

Silahların özel üretildiği, namlu ve yivlerinin değiştirilerek etkisinin artırıldığı ve kurşun geçirmez yelekleri bile deldiği belirlendi.

Örgütün kasası konumundaki Ahmet Durmuş’un Vetralla bölgesinde “ölümcül” bir cephaneliği yer altında sakladığı yine teknik takip sonucu ortaya çıktı. Durmuş’un bir telefon konuşmasında örgüt üyesine ” Bunlarla yakalanırsak 60 yıl çıkamayız. Uziler evde ama diğerleri ihtiyaç anında çıkarılmak üzere çeşitli bölgelerde” dediği belirlendi.

Uluslararası silah kaçakçılığı, yasadışı göçe yardım ve yataklık, uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama gibi suçlamalarla hakim karşısına çıkan Barış Boyun, eşi Ece Boyun, örgüt üyesi oldukları iddia edilen Giorgio Meschini, Kerem Akarsu, Cemil Aytekin, Okan Bingöl, Abutalip Burulday, Özge Büyükkaplan, İnanç Cancin, Fırat Çoğalan, Bayram Demir, Ahmet Durmuş, Tolga Gültepe, Önal Kertlez, Serkan Özcan, Emrah şahin, Çağlar Şenci ve Sinan Şimşek tutuklanarak cezaevine gönderildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir