Intel Varsayılan Ayarlarıyla 13. ve 14. Nesil Intel İşlemcilerin Kararlılığı Nasıl Artırılır?

Intel, belirli 13. ve 14. Nesil Intel Core işlemciler için kararlılık endişelerini gidermek amacıyla, anakart BIOS’unun ilgili yapılandırmaları içermesini gerektiren “Intel Varsayılan Ayarları” olarak bilinen bir çözüm tanıttı. MSI da MSI Z790 BIOS’Iarı için, Intel’in yeni yönergelerine uygun olarak “Intel Varsayılan Ayarları” özelliğini ve önerilen yapılandırmaları kullanıma sundu.

Aşağıdaki tablo, en son Varsayılan Ayarları önerilerini göstermektedir. Tablodan, Intel’in iki Güç Limiti yapılandırması – “Performans” ve “Extreme” – sunduğunu görebilirsiniz. Anakart üreticileri, kartlarının güç tasarımına göre bu yapılandırmalardan birini seçebilirler.

MSI’nın Intel Varsayılan Ayarları uygulaması, önerilen Performans ayarlarını benimser. Aşağıda 13. ve 14. Nesil Intel Core i9 K/KS serisi işlemciler için Güç Limiti ayarları verilmiştir.

Kullanıcılar, BIOS’a ilk kez önyükleme yapıldığında, “CPU Soğutucu Türünü Seç” penceresinden Intel Varsayılan Ayarları’nı seçebilirler. Varsayılan Ayarlar, MSI BIOS’unda varsayılan ayardır. Çeşitli ihtiyaçlara hitap etmek için MSI ayrıca iki başka Güç Limiti ayarı sunar: Kule Tipi Hava Soğutucusu ve Sıvı Soğutucu. İşlemciniz kararlılık sorunları yaşamıyorsa ve daha fazla CPU performansı ortaya çıkarmak istiyorsanız, daha iyi performans için diğer iki ayarı deneyebilirsiniz.

Sonraki zamanlarda BIOS veya Güç Limiti ayarlarını değiştirmek isterseniz, BIOS’taki CPU Soğutucu Ayarı seçeneğinden istediğiniz ayarları seçebilirsiniz. Lütfen Kule Tipi Hava Soğutucusu veya Sıvı soğutma seçerken, kullanıcıların “Kule Hava Soğutucusu veya Sıvı Soğutucu profillerini seçmek sistem kararlılığını azaltabilir…” şeklinde bir mesajın görüneceğini unutmayın.

BIOS’a ilk girişte, kullanıcılar Intel Varsayılan Ayarları, Kule Hava Soğutucusu veya Sıvı Soğutucu yapılandırmaları arasında seçim yapmaları için bir pencere ile karşılaşır.

Kullanıcılar ayrıca CPU Soğutucu Ayarı aracılığıyla Intel Varsayılan Ayarları, Kule Hava Soğutucusu veya Su Soğutucusu ayarlarını seçebilirler.

Kule Hava Soğutucusu veya Su Soğutucusu seçerken, kullanıcıların sistem kararlılığının azalabileceğini hatırlatan bir mesaj görünecektir.

Kaynak: MSI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir